Jdi na obsah Jdi na menu
 


tragické hračky

18. 1. 2007

Lidi se snaží nakoupit co nejkrásnější hračky, ale ve Velké Británii letí úplně něco jiného.
Barbie je zralá na důchod, plyšáci nejsou zajímaví, pokud mají obě oči a všechny končetiny. Přitroublý úsměv Medvídka Pú nadchne snad jen kojence. Takový pocit může mít návštěvník britských hračkářství při pohledu na poličky s hračkami, které jdou letos nejvíce na odbyt.
Revolta proti jednoduchému optimismu starých hraček a pohádek je podkopávána již léta vynalézavými výrobci uvádějícími na trh smradlavé figurky, ježaté trolly, medvídky v sado-maso oblečcích a další hračky rozhodně nešířící růžovoučkou pohodu. Děti celého světa se již léta identifikují se smutnou holčičkou Emily The Strange (Emilií Podivnou), která se raději než rodiči obklopuje lebkami a černými kočkami. Mít tričko nebo tašku s Emiliinou podobiznou patří k módě a zároveň prvním existenciálním gestům dětského světa.
Úspěšné komiksy s touto postavičkou vydává americké nakladatelství Dark Horse. To se také postaralo, aby neupadli v zapomnění jiní hrdinové smutné postavy, obyvatelé knihy ponurých říkanek Tima Burtona Melancholická smrt ústřičného chlapce. Kniha vyšla v roce 1997, ale teprve série plastových figurek a několik krátkých animovaných filmů s některými z nich jí zajistily nesmrtelnost. Děti si mohou koupit například figurku chlapečka s hřebíky zabodnutými v očích, smutného supermana, který nikomu nedokáže pomoci, nebo holčičku s očima po celém obličeji. Figurky mají obchodní název Tragické hračky...Obrazek